Řidiči elektromobilů nyní mohou nabíjet se špičkovou aplikací s nejlepším pokrytím v Evropě

20. 01. 2021

Překonání obav z dojezdu a dostupnosti nabíjecích stanic, které představuje výzvu pro mnoho vývojářů v tomto odvětví, se zdá být na dohled. Rostoucí síť nabíjecích stanic pro elektromobily rovněž vidět v Sygic GPS Navigation, která se stává nejlepší aplikací pro řidiče vozidel s elektrickým a hybridním pohonem. V roce 2020 Sygic zdvojnásobil počet nabíjecích stanic zahrnutých v navigaci na téměř 300 000 a zároveň se připravují nová partnerství.

Režim pro elektromobily (režim EV) je součástí Sygic GPS Navigation od května 2020, kdy Sygic tento režim spustil celosvětově. Aplikací lze zaplatit v 38 zemích na 150 000 nabíjecích stanicích. Od té doby si tento režim aktivovalo více než 100 000 jednotlivých uživatelů. Nejaktivnější uživatelé jsou z Německa, Holandska a Španělska.

Čím více je k dispozici nabíjecích stanic v aplikaci a specifických funkcí pro plánování trasy pro elektromobily, tím je aplikace oblíbenější. V současnosti je Sygic první a jediný, který poskytuje všechny služby na jednom místě: GPS navigaci, plánovač trasy s neustále se zvětšující databází nabíjecích stanic a možnost platby za nabití prostřednictvím aplikace.

Chytrý průvodce zdarma

Režim EV je k dispozici zdarma pro všechny uživatele navigační aplikace Sygic GPS Navigation. Aktivuje se přepínačem v aplikaci a nevyžaduje žádné dodatečné instalace ani registrace. Řidiči si mohou navolit model vozu v rozsáhlé databázi vozidel s elektrickým a hybridním pohonem s předdefinovanými typy akumulátorů, průměrnými spotřebami a typem zástrčky. Rovněž mohou upravit všechny parametry podle údajů z reálného provozu. Po přidání kompatibilní nabíjecí stanice do trasy navigace a kontrole její dostupnosti v reálném čase si řidič vybere způsob platby, nabije a zaplatí za službu.

Počet nabíjecích stanic se zdvojnásobil a neustále roste

Po zahájení spolupráce s největším evropským provozovatelem nabíjecí sítě Plugsurfing v roce 2020, Sygic navázal několik nových partnerství, která umožnila další rozšíření sítě nabíjecích stanic. Nová partnerství zahrnují nabíjecí stanice ve střední a východní Evropě na na Balkánu. V Sygic GPS Navi najdete nabíjecí stanice od provozovatelů, jako např. Greenway, Polyfazer, eJoin a ChargeUp (Unicorn).

„Tato nová partnerství jsou nezbytným předpokladem pro pokrytí místních trhů v střední a východní Evropě. Společně můžeme nabídnout bezproblémová řešení pro řidiče elektromobilů. Podporujeme masové zavádění automobilů s elektrickým a hybridním pohonem. Kromě toho plánujeme spolupráci na hlubší integraci s cílem zjednodušit používání všech služeb. Svým zákazníkům chceme nabídnout svobodu při volbě preferovaného provozovatele,“ řekl vicepresident pro elektromobilitu ze společnosti Sygic, Petr Füzék.

Cestování, nabíjení a platba prostřednictvím jediné aplikace je trend budoucnosti

V současnosti má Sygic více než 200 000 nabíjecích stanic s možností platby buďto přímo z aplikace, nebo přes RFID v Sygic režimu EV. Cílem je dosáhnout možnosti platby přímo z aplikace u co největšího počtu nabíjecích stanic. Největší prioritou ale zůstávají preference zákazníků. Z průzkumu provedeného společností Sygic vyplývá, že podíl uživatelů režimu EV preferujících platbu prostřednictvím aplikace je srovnatelný s počtem těch, kteří preferují platbu prostřednictvím RFID karet, nebo jim na způsobu platby nezáleží. Možnost platby v aplikaci považují uživatelé za velkou výhodu. Pro téměř 40 % respondentů je nabíjení velmi snadné nebo snadné; většina respondentů však stále ještě potřebuje určitý čas, aby se seznámila s používáním veřejných nabíjecích stanic při cestování na velké vzdálenosti.

Síť nabíjecích stanic se bude rozšiřovat i v roce 2021. Do budoucna Sygic zvažuje přidání dalších více specifických funkcí pro elektromobily a vytvoření univerzálního asistenta pro řidiče, který jim bude nápomocný při plánování trasy. Ten by měl zohlednit specifika modelu elektromobilu, jeho dojezd a intenzitu provozu. Díky tomu se přechod ze spalovacích motorů na elektromobily stane ještě snazším. Tento trend je rovněž potvrzen ve zprávě o průzkumu mezi řidiči elektromobilů – EV Driver Survey Report 2020, kde 67 % řidičů elektromobilů uvedlo, že už velmi pravděpodobně nezastaví u čerpací stanice.