Celosvětová poptávka po informacích o cenách pohonných hmot je enormní. Denní počet stažení jedné z nejoblíbenějších aplikací pro sledování cen pohonných hmot vzrostl o závratných 1 000 %.

31. 03. 2022

Během několika posledních týdnů dosáhl zájem o ceny pohonných hmot svého vrcholu. Strmý nárůst cen přiměl majitele automobilů a flotil vyhledávat v oblasti pohonných hmot co nejlevnější zdroje. Za březen se počet denních uživatelů bezplatné aplikace Fuelio zvýšil v průměru o 75 %. Aplikace slouží ke sledování všeho, co souvisí s náklady na pohonné hmoty a výdaji na auto. V meziročním srovnání je počet stažení aplikace šestinásobný.

Aplikace Fuelio patří do rodiny aplikací společnosti Sygic. Je bezplatná, můžete si ji nainstalovat do zařízení Android i iOS, neobsahuje reklamy, neustále je aktualizována o nové hodnotné funkce a uživatelům šetří peníze a čas. Nad rámec sledování nákladů si mohou uživatelé zaznamenávat i údaje o tankování, spotřebě paliva, ujetých kilometrech a událostech spojených s údržbou vozu. Tyto informace lze odvodit a nechat je vygenerovat ve formě užitečných zpráv v PDF.

Mezi nejlepší funkce aplikace Fuelio patří vyhledání pumpy s nejlevnějšími pohonnými hmotami ve vašem okolí, spolehlivé ceny z oficiálních státních zdrojů nebo „crowdsourcované“ uživateli aplikace. Od února mají uživatelé také možnost sledovat průměrné ceny ve své oblasti a samozřejmostí jsou denně aktualizované trendy.

Od začátku války na Ukrajině se uživatelská základna aplikace Fuelio organicky rozrostla díky strmému růstu cen ropy, který se okamžitě projevil v cenách pohonných hmot. Největšího nárůstu dosáhlo Fuelio v březnu v Itálii, kde počet uživatelů vzrostl o 270,6 %. Počet rumunských uživatelů se zvýšil o 224 %, uživatelská základna ve Španělsku vzrostla o 138,6 % a mezi francouzskými uživateli byl zaznamenán nárůst 74,9 %. Uživatelé v ostatních zemích dosáhli v průměru nárůstu 24 %. „Nárůst pravděpodobně způsobily výrazné cenové rozdíly na pumpách. Před válkou činily rozdíly jen několik desítek halířů. Ale v současné situaci se dá ušetřit poměrně dost peněz. Viděli jsme, že v některých oblastech dosahovaly cenové rozdíly i 20 %,“ řekl Adrian Kajda, produktový manažer Fuelia.

V reakci na desítky tisíc nových uživatelů vydali vývojáři aplikace Fuelio nejnovější verzi 7.15, která obsahuje řadu vylepšení. „Sdílení cen pohonných hmot s ostatními je teď pro uživatele mnohem jednodušší. Zároveň jsme do mapy přidali nové druhy filtrování, které umožňují řadit pumpy podle oblíbenosti (nejnavštěvovanější pumpy), hodnocení a možnost zobrazení aktuálních cen. Uživatelé navíc vidí průměrnou cenu pohonných hmot, což může být zajímavé zejména při porovnávání cen v různých oblastech,“ vysvětlil Adrian Kajda.

Aplikace je v současné době dostupná ve 40 zemích, přičemž Rusko a Bělorusko byly z nabídky Fuelia vyřazeny. Uživatelé z těchto zemí si aplikaci nestáhnou.