Globálny dopyt po informáciách o cenách pohonných hmôt je obrovský. Denný počet stiahnutí jednej z napoužívanejších aplikácií na sledovanie cien pohonných hmôt sa zvýšil o neuveriteľných 1 000 %

31. 03. 2022

V priebehu posledných týždňov záujem o informácie o cenách pohonných hmôt výrazne vzrástol. Vysoký nárast cien dotlačil majiteľov vozidiel a vozových parkov k vyhľadávaniu najlacnejších predajcov pohonných hmôt. V marci sa počet denných používateľov bezplatnej aplikácie Fuelio na sledovanie cien pohonných hmôt a ďalších nákladov súvisiacich s prevádzkou vozidla zvýšil v priemere o 75 %. Medziročne sa počet stiahnutí aplikácie zvýšil až šesťnásobne.

Fuelio patrí do rodiny aplikácií spoločnosti Sygic. Aplikácia je bezplatná, dostupná na systémoch Android aj iOS, neobsahuje reklamy, neustále v nej pribúdajú nové praktické funkcie a používateľom šetrí čas aj peniaze. Okrem sledovania nákladov si môžu používatelia zaznamenávať informácie o tankovaní, spotrebe paliva, počte najazdených kilometrov a o údržbe. Všetky tieto údaje možno v súhrnnej podobe vyexportovať do prehľadných výkazov vo formáte pdf.

Medzi najobľúbenejšie funkcie aplikácie Fuelio patria: vyhľadanie čerpacej stanice s najnižšími cenami pohonných hmôt v lokalite používateľa, spoľahlivé informácie o cenách získané z oficiálnych štátnych zdrojov alebo od ostatných používateľov aplikácie. Od februára majú používatelia prístup k informáciám o priemerných cenách pohonných hmôt vo svojej lokalite, pričom trendy sú prepočítavané každý deň.

Od začiatku vojny na Ukrajine základňa používateľov aplikácie Fuelio rastie organicky. Je to spôsobené rýchlym zvyšovaním cien ropy, čo sa okamžite odzrkadľuje v cenách pohonných hmôt. Najväčší nárast zaznamenala aplikácia Fuelio v marci v Taliansku, kde počet používateľov vzrástol o 270,6 %. Počet používateľov v Rumunsku sa zvýšil o 224 %, v Španielsku o 138,6 % a vo Francúzsku o 74,9 %. Počet používateľov v ostatných krajinách vzrástol v priemere o 24 %. „Nárast pravdepodobne spôsobili výrazné rozdiely v cenách pohonných hmôt na jednotlivých čerpacích staniciach. Pred vojnou boli rozdiely len pár centov. V súčasnej situácii môžete ušetriť pomerne veľa. V niektorých oblastiach sme zaznamenali až 20 % rozdiel v cenách,“ povedal Adrian Kajda, produktový manažér pre aplikáciu Fuelio.

V reakcii na desaťtisíce nových používateľov vydal vývojársky tím aplikácie Fuelio verziu 7.15 s množstvom nových vylepšení. „Zdieľanie cien pohonných hmôt je teraz pre používateľov ešte jednoduchšie. Takisto sme pridali nové možnosti filtrovania, vďaka čomu môžete zoraďovať čerpacie stanice podľa obľúbenosti (najnavštevovanejšie čerpacie stanice), hodnotenia, alebo si môžete zobraziť aktuálne ceny pohonných hmôt. Používatelia tiež poznajú priemerné ceny pohonných hmôt, čo môže byť zaujímavé pri porovnávaní cien v odlišných lokalitách,“ vysvetľuje Adrian Kajda.

Aplikácia je v súčasnosti k dispozícii v 40 krajinách, pričom čerpacie stanice v Rusku a Bielorusku boli z aplikácie odstránené a používatelia v týchto krajinách si aplikáciu nemôžu stiahnuť.