Sygic má novú funkciu, ktorá môže zachrániť život – vyzve na vytvorenie záchranárskej uličky

28. 06. 2023

Zákonná požiadavka vytvárať pri nehode na ceste záchranársku uličku, ktorá platí vo väčšine európskych krajín, bola inšpiráciou pre developerov v Sygicu, ktorí do svojej GPS navigácie pridali špeciálne upozornenie pre šoférov. Sygic vytvoril obrazovú inštrukciu, ktorá pomôže bezpečne sa vyhnúť záchranárskym vozidlám. Má pomôcť predísť zmätočným reakciám a zabezpečiť plynulú premávku, a zlepšiť tak celkovú bezpečnosť na ceste.

V kritických situáciách ako sú autonehody sa ráta každá sekunda a rýchle reakcie sú nevyhnutné. Je možno jasné, ktorým smerom sa majú autá vyhnúť na obyčajnej ceste, zložitejšie je to pri mnohoprúdových diaľniciach. Lukáš Dermek, produktový šéf Sygic GPS Navigácie, vysvetlil výsledky prieskumu Sygicu medzi vodičmi: „Zistili sme, že väčšina šoférov pravidlo záchranárskej uličky neovláda. Aby malo upozornenie na nehodu svoj význam, pridať vysvetľujúcu informáciu sme považovali za kľúčové."

Funkcia je súčasťou platenej licencie Premium+ a pri spomalení vozidiel na určitú rýchlosť sa aktivuje v priebehu niekoľkých sekúnd. To dá navigácii impulz varovať šoférov na potenciálnu dopravnú nehodu pred nimi a poskytne im inštrukciu, kam nasmerovať svoje vozidlo.

Autá v ľavom jazdnom pruhu by sa mali posunúť čo najviac doľava, zatiaľ čo autá v pravom pruhu by mali prejsť čo najviac vpravo. Pri viacprúdových cestách majú autá v ľavom pruhu ustúpiť doľava, pričom autá zo všetkých ostatných pruhov sa odsúvajú napravo. Spevnená krajnica musí vždy zostať priechodná.

Povinnosť záchranárskej uličky platí v Rakúsku, Belgicku, Chorvátsku, Česku, Nemecku, Maďarsku, Luxembursku, Poľsku, Slovinsku, na Slovensku a vo Švajčiarsku. V ostatných členských krajinách šoféri túto povinnosť nemajú.

Záchranárska ulička je ďalšia informatívna funkcia, ktorá napĺňa záväzok Sygicu zlepšovať bezpečnosť šoférov a zvyšovať ich pripravenosť reagovať efektívne v núdzových situáciách na ceste.