Sztuczna inteligencja za kółkiem: Sygic zostaje pierwszą nawigacją GPS wykrywającą znaki drogowe

23. 11. 2021

Firma Sygic, producent najczęściej pobieranej nawigacji GPS offline, poinformowała o wprowadzeniu nowej funkcji rozpoznawania znaków, która za pomocą aparatu smartfona rozpoznaje ograniczenia prędkości na znakach przydrożnych i ekranach LED oraz pokazuje je w aplikacji.

Ma ona wzbogacić funkcjonalność aktualnego modułu ograniczeń prędkości Sygic. Aplikacje nawigacji GPS czerpią informacje na temat ograniczeń prędkości z map, które są zazwyczaj aktualizowane raz na parę miesięcy. To pozwala na uwzględnienie większości zmian w sieci drogowej w ciągu roku, ale żadna nawigacja, czy to online czy offline, nie jest w stanie objąć tymczasowych zmian organizacji ruchu spowodowanych robotami drogowymi ani dynamicznych ograniczeń wyświetlanych na ekranach LED. Dzięki dodaniu do danych z mapy odczytów znaków dokonywanych przez telefon użytkownika aplikacja Sygic nie tylko stała się pierwszą nawigacją GPS z taką funkcją, lecz również stała się aplikacją dostarczającą najdokładniejszych informacji o ograniczeniach prędkości.

„W DNA Sygic od zawsze tkwi pierwiastek nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań, aby udostępnić najnowocześniejsze technologie zwykłym użytkownikom. Dzięki funkcji rozpoznawania znaków dajemy właścicielom telefonów komórkowych możliwość korzystania z najwyższej klasy motoryzacyjnych rozwiązań technologicznych”mówi Lukas Dermek, dyrektor ds. produktu Sygic.

Sygic od zawsze szczyci się tym, że stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dlatego ta funkcja nie jest jej pierwszym zetknięciem z technikami komputerowego rozpoznawania obrazu. W 2017 roku firma wprowadziła Nawigację Real-View, funkcję rzeczywistości rozszerzonej, która wyświetla wskazówki i instrukcje nawigacyjne na rzeczywistym obrazie z kamery.

Celem wprowadzenia tej funkcji było zapewnienie zawsze aktualnych informacji na temat obowiązującego ograniczenia prędkości na drodze. Jednak potencjał funkcji rozpoznawania znaków na tym się nie kończy. W przyszłości Sygic planuje dalej rozwijać swoją technologię rozpoznawania obrazu i znajdować dla niej inne zastosowania.

„Potencjał jest zdecydowanie większy. Na razie szkolimy algorytm rozpoznawania różnych innych obiektów – tablic rejestracyjnych, pieszych, sygnalizacji świetlnej itd. Na dzisiejszych drogach jest wiele czynników, które utrudniają koncentrację kierowcy i naszym zdaniem już czas, aby wkroczyć z odpowiednią technologią, która pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. Techniki rozpoznawania obrazu i sztuczna inteligencja na pewno znajdą zastosowanie w tej dziedzinie, choćby w nawigacji GPS, produktach ubezpieczeniowych, kampaniach na rzecz bezpieczeństwa na drogach itd.”dodaje Lukas Dermek.

Sygic wprowadza omawianą funkcję w ramach oferty na Black Friday dla subskrybentów licencji Premium+ korzystających z systemów Android i iOS. Obecni klienci znajdą tę funkcję w swojej aplikacji w ciągu kilku dni po pojawieniu się aktualizacji 20.9.0.