Motocykliści mogą lepiej się skoncentrować i jechać bezpieczniej dzięki kaskowemu wyświetlaczowi HUD stworzonemu przez Digades i Sygic

13. 07. 2023

Firma Sygic we współpracy z niemiecką firmą Digades stworzyła innowacyjny wyświetlacz HUD zaprojektowany specjalnie dla kierowców motocykli. Dzięki wykorzystaniu mobilnego SDK Sygic ten system umożliwia generowanie spersonalizowanych tras i dokładnych instrukcji specjalnie dla motocyklistów. Kierowca może sprawdzać, czy jedzie właściwą trasą, bez odrywania oczu od drogi.

Należąca do Digades marka Tilsberk stworzyła wyświetlacz HUD rzutujący na szybkę kasku kierowcy motocykla najważniejsze informacje, takie jak ograniczenia prędkości, rzeczywista prędkość, zbliżające się zakręty oraz czas jazdy i przebyty dystans. Urządzenie, które można podłączyć do telefonu kierowcy przez Bluetooth, ma akumulator pozwalający na korzystanie do 12 godzin. Ponadto system obsługuje importowanie tras z plików GPX lub bezpośrednie łączenie z aplikacją calimoto. Gadżet wykorzystuje wysokiej jakości mapy TomTom, które umożliwiają wyznaczanie spersonalizowanych tras i dostarczają szczegółowych instrukcji w zwięzłym formacie.

Firma Sygic odegrała niewielką, ale istotną, rolę w rozwoju tego rozwiązania, udostępniając swój mobilny SDK. Firma Digades wykorzystała technologię Sygic w celu uproszczenia procesu rozwoju i stworzenia produktu spełniającego specyficzne potrzeby motocyklistów. Według właściciela produktu Digades Christopha Lebelta „Praca z Sygic to przyjemność. Ich mobilny SDK stanowi doskonałą platformę dla naszego systemu HUD i umożliwił nam stworzenie naprawdę wyjątkowego produktu”.

Według Štefana Jančigi, dyrektora zarządzającego nawigacji Sygic„Nasza współpraca z Digades pokazuje wszechstronność naszego mobilnego SDK oraz jego możliwości w zakresie wspierania rozwoju firm i realizowania ich wizji. Z wielką przyjemnością będziemy obserwować, jakie korzyści nasz wyświetlacz HUD przyniesie motocyklistom na całym świecie”.

Wyświetlacz HUD marki Tilsberk można obsługiwać przez specjalną aplikację, za pomocą której kierowcy mogą personalizować wyświetlacz, rozpocząć trasę i uzyskać dostęp do innych funkcji. Kierowcy mogą wybierać spośród różnych modułów według swoich preferencji i potrzeb.

Stworzenie wyświetlacza HUD dla motocykli wymagało rozwiązania kilku problemów. Przede wszystkim trzeba było stworzyć urządzenie na tyle małe, aby można je było bez problemu zamontować na kasku motocyklowym, a jednocześnie na tyle wytrzymałe, aby nie przeszkadzały mu zmienne warunki pogodowe.

Innym ważnym aspektem było oszczędzanie energii, aby akumulator pozwalał na działanie urządzenia przez cały dzień jazdy. Poza tym ze względów bezpieczeństwa postarano się sprowadzić do minimum czynniki rozpraszające przez ograniczenie ilości wyświetlanych informacji tylko do tych absolutnie niezbędnych.

W ciągu 7000 godzin pracy udało się przezwyciężyć wszystkie trudności. Powstały w ich wyniku wyświetlacz HUD Tilsberk to kompaktowe i niezawodne urządzenie, które w czasie rzeczywistym dostarcza kierowcy podstawowych informacji, pozwalając mu skupić się na drodze i bezpiecznie docierać do celu.