Bu yıl mobil uygulamalar üzerinden seyahat planlama ve satın almada artış yaşandı

Sygic Travel global seyahat planlayıcısının verilerine göre, bu yaz insanlar seyahatlerini planlarken akıllı telefonlarını masaüstü bilgisayarlarına kıyasla beş kat daha sık kullandılar. Bunun yanı sıra, akıllı telefonlar üzerinden yapılan satın alma işlemlerinde de devamlılık gösteren bir büyüme oldu. Bu yılın başından beri, Sygic Travel'ı kullanarak otel odası ya da tur rezervasyonu yapan insanların sayısı her ay %10 artış göstermekte. Satın almaların çoğu Paris'e, New York'a ve Londra'ya seyahat planlayan kullanıcılar tarafından gerçekleşmekte. An itibarıyla, Prag'taki Karl Köprüsü ile Londra'daki Big Ben ve Buckingham Sarayı, Sygic Travel'daki en popüler turistik yerler.

1 Haziran'dan bu yana, mobil uygulamaları kullanarak tatillerini planlayanların sayısının bilgisayarlarını kullananlara oranla 5 kat daha fazla olduğu gözlemlendi. Sygic Travel iPad uygulaması da mobil uygulama olarak sayılacak olursa, bu oran aslında 6 kata çıkmaktadır. Çok değil, daha 2014'teyken bile bu oranın tam tersinin olduğu dikkate alındığında, yaşanan değişim oldukça kayda değer bir nitelik taşımakta. Her ne kadar mobil uygulamalar o zaman da mevcut olsa da, insanlar bilgisayarlarındaki seyahat planlayıcılarını kullanmayı tercih etmekteydi. 2015’e kadar mobil uygulamalar geri planda kaldı. 2015 yılına gelindiğinde ise mobil uygulamalar ilk defa bilgisayar bazlı planlayıcıların önüne geçmiş oldu.

Görünen o ki insanlar tatil planı yaparken akıllı telefonlarını kullandıklarında, satın alma işlemi yapmaya daha çok meyilliler. Sygic Travel uygulamasında, kullanıcıların otel rezervasyonu yapma, araç kiralama, bilet, tur veya başka ürünler satın alma gibi işlemlere ilgisi giderek artmakta. Bu yılın başından beri, insanların ücretli hizmetlere gösterdiği ilgi her ay istikrarlı bir şekilde %10 artmaktadır, ki bu oran web sitesindeki talepten daha fazladır. İnsanlar satın alma işlemlerini en çok Paris'e, New York'a, Londra'ya, Roma'ya ve Barselona'ya seyahat ederken gerçekleştirmekte.

Sygic Travel'ın CEO'su Lukáš Nevosád şu sözleri dile getirdi: "Sygic Travel uygulamaları üzerinden indirilebilen çevrimdışı haritaların ülkelere özgü istatistiklerini incelediğimizde de oldukça ilginç sonuçlarla karşılaştık. Birçok gezgin en çok kendi ülkelerinin veya başkentlerinin çevrimdışı haritasını indirmeyi tercih ederken, -örneğin Fransızlar daha çok Fransa'nın haritasını indiriyorlar- Polonyalılar ise kendi ülkelerinin haritasından ziyade Hırvatistan ve diğer güney Avrupa ülkeleri ile şehirlerinin haritalarına daha çok ilgi gösteriyorlar."

Sygic Travel'a göre 2017 sezonunun en çok ilgi gören 10 turistik yeri (çoktan aza doğru) Prag'taki Karl Köprüsü, Big Ben, Buckingham Sarayı, Trevi Çeşmesi, Eyfel Kulesi, Kolezyum, Trafalgar Meydanı, Roma’daki Panteon, Tower Bridge ve Times Meydanı olarak sıralanmaktadır.