Alarm ratujący życie Sygic: Nie przegap ważnej funkcji Korytarz życia na autostradach

28. 06. 2023

Na podstawie inspiracji europejskimi przepisami nakazującymi tworzenie korytarza życia twórcy aplikacji Sygic GPS Navigation dodali specjalny alarm informujący kierowców o możliwym wypadku na autostradzie. Mając na uwadze, że w krytycznych sytuacjach najważniejsze są proste i wyraźne instrukcje, Sygic dodaje także instrukcję wizualną, która ma na celu pomóc kierowcom w bezpiecznej jeździe w obecności pojazdów ratowniczych. Ta nowa funkcja ma na celu zmniejszenie zamieszania i zapewnienie płynności ruchu, ogólnie zwiększając bezpieczeństwo na drodze.

W krytycznych sytuacjach, takich jak wypadki, liczy się każda sekunda. Jest to szczególnie ważne na autostradach, na których bardzo ważna jest szybka reakcja. Choć na drodze dwupasmowej nikt nie ma problemu ze skręcaniem, to na drogach składających się z większej liczby pasów ten manewr może sprawiać problemy. Lukas Dermek, dyrektor ds. produktu w Sygic, przedstawił ustalenia grupy fokusowej kierowców: „Odkryliśmy, że większość kierowców nie zna zasady korytarza życia. Dlatego wprowadzenie odpowiedniej informacji stało się niezbędne, aby alarm miał znaczenie”.

Funkcja alarmu jest objęta licencją Premium+ i aktywuje się w ciągu paru sekund po tym, jak szybkość ruchu spadnie do określonego poziomu. To stanowi dla systemu nawigacji sygnał do ostrzeżenia kierowców o potencjalnym wypadku na trasie i wyświetlenia instrukcji na temat sposobu jazdy.

Pojazdy na lewym pasie powinny zjechać jak najdalej na lewo, a pojazdy na prawym pasie powinny zjechać jak najdalej na prawo.
W przypadku wielopasmowych dróg jednokierunkowych, takich jak drogi dwupasmowe i autostrady, pojazdy znajdujące się na lewym pasie powinny zjechać na lewą stronę, a wszystkie pozostałe – na prawą. W takich sytuacjach bardzo ważne jest utrzymanie drożności pasa awaryjnego.

Obowiązek tworzenia korytarza życia funkcjonuje w kilku krajach europejskich, takich jak Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Węgry, Luksemburg, Polska, Słowenia, Słowacja i Szwajcaria. Kierowcy w innych krajach członkowskich UE nie muszą tworzyć pasa ratowniczego.

Dbałość Sygic o bezpieczeństwo kierowców na drodze przejawia się między innymi w dodatku tej informacyjnej funkcji alarmowej, dzięki której kierowcy są lepiej przygotowani, aby odpowiednio zareagować w sytuacji awaryjnej na drodze.