Sygic spouští technologii Smart Mobility Platform, která městům umožní snadný vývoj aplikací příští generace určených k řízení provozu

16. 04. 2018

Sygic, tvůrce světově nejpokročilejší navigační aplikace dnes představil svou technologii Smart Mobility Platform pro města. Jedná se o platformu, která je v mnohém pokročilejší než navigační aplikace určené především pro jednotlivé řidiče. Tato platforma místním úřadům nabízí nástroje pro analyzování, vývoj a implementaci inteligentního systému řízení dopravy, který tvoří vysoce výkonné backendové výpočetní služby a mobilní aplikace pro cestující.

Sygic technologie Smart Mobility Platform si klade za cíl přispět k řešení problematiky celosvětově se zhoršujících dopravních zácp, které se negativně podepisují na životním prostředí, ekonomice a kvalitě života. Městské dopravní zácpy v Evropě stojí EU téměř 1 procento jejího ročního HDP a podílejí se 40 procenty na celkových emisích CO2. V USA průměrný dojíždějící stráví 42 hodin každý rok popojížděním v ucpané dopravě. Obecně platí, že cestování v dopravních zácpách zvyšuje dobu cesty o faktor 3–4 a emise oxidu uhličitého o 80%.

Platforma od Sygic nabízí místním dopravnám úřadům možnost rozvinout centrální aplikace pro navigaci a řízení dopravy, které monitorují a optimalizují využívání soukromé dopravy a veřejné dopravy ze strany dojíždějících, a to od automobilů po bicykly a služby veřejné dopravy. Platforma rovněž umožňuje vývoj tradičnějších aplikací pro mobilitu dojíždějících, které obyvatelům umožní dostat se na místo určení po rychlejších a méně ucpaných trasách.

Na základě sběru údajů od uživatelů mobilních aplikací Sygic a s využitím cloudové výpočetní platformy Azure toto řešení nabízí predikce dopravních zatížení v reálném čase, analýzy chování dojíždějících a předpovědi možných scénářů v případě jakékoliv uzávěry nebo změny v dopravní infrastruktuře. Na základě těchto dat mohou příslušné městské orgány koordinovat využívání městské infrastruktury s cílem zajistit co možná nejplynulejší provoz.

„Tato naše platforma, která je první svého druhu, umožní městským orgánům prosazovat specifické formy dopravy ve specifických časech, a tím vytvořit strategie pro odlehčení dopravy, díky kterým města ušetří čas i peníze,“ uvedl Radim Cmar, tvůrce řešení Sygic Smart City. „Dojíždějícím budou současně poskytnuty plně integrovatelné mobilní aplikace – ty jim nabídnou optimální trasy až k místu zaparkování, a to v jakoukoliv denní dobu.“

V rámci platformy města mohou navíc využívat služby datové analýzy k vyhodnocení aspektů kvality a udržitelnosti, predikci dopadů změn infrastruktury a k plánování tras veřejné dopravy, strategií jízdních pruhů s přednostním právem, služeb odpadového hospodářství a čištění ulic, jakož i efektivního dopravního značení.

„Na základě úspěchu našich mobilních aplikací nová platforma Sygic pomůže vytvářet chytrá města budoucnosti – tím, že jim pomůže navrhovat a implementovat infrastrukturu, dopravní strategie, technologie řízení dopravy a plně integrovatelné aplikace.” řekl Cmar. „Tato platforma dokáže vnést revoluci do způsobů, jakými je pohybujeme v našich městech i mimo ně.“