Umelá inteligencia za volantom: Sygic sa stáva prvou navigáciou, ktorá dokáže rozpoznať dopravné značky

23. 11. 2021

Spoločnosť Sygic, ktorá vyvinula najsťahovanenjšiu offline GPS navigáciu na svete, oznámila uvedenie novej funkcie s názvom Rozpoznávanie značiek. Pomocou kamery smartfónu rozpoznáva rýchlostné obmedzenia z dopravných značiek a LED tabúľ, pričom aktuálna maximálna povolená rýchlosť sa zobrazuje v aplikácii.

Spoločnosť Sygic verí, že rozpoznávanie značiek (Sign recognition) ešte viac zdokonalí existujúcu funkciu rýchlostných upozornení v Sygic GPS Navigácii. Navigačné aplikácie bežne získavajú informácie o rýchlostných obmedzeniach z mapových dát, ktoré sa zvyčajne aktualizujú raz za niekoľko mesiacov. Takýto prístup spoľahlivo pokrýva väčšinu zmien cestnej siete počas roka. Avšak žiadna navigácia, či už online alebo offline, nedokáže poskytovať aktuálne údaje o dočasných obmedzeniach v dôsledku prác na ceste. Rovnako si navigácie doteraz nevedeli poradiť ani s dynamickými rýchlostnými obmedzeniami zobrazenými na LED tabuliach, ktoré sa menia v prebehu dňa. Sygic GPS Navigácia sa tak stáva vôbec prvou navigačnou aplikáciou, ktorá dopĺňa údaje máp o rýchlostné obmedzenia naskenované telefónom používateľa, vďaka čomu sa stáva aj navigáciou s najpresnejšími informáciami o rýchlostných obmedzeniach.

„Súčasťou DNA Sygicu je snaha o inovácie, s cieľom prinášať špičkové technológie bežnému používateľovi. Rozpoznávanie značiek predstavuje jednu z najmodernejších technológií z automobilového priemyslu, ktorú teraz prinášame do spotrebiteľských smartfónov,“ hovorí Lukáš Dermek, produktový manažér Sygic GPS Navigácie.

Spoločnosť Sygic bola vždy hrdá na to, že je technologickým inovátorom. Nejde teda o jej prvú aktivitu v oblasti počítačového videnia. V roku 2017 spoločnosť predstavila Real View Navigáciu. Táto funkcia s podporou rozšírenej reality zobrazuje asistenta jazdných pruhov a navigačné pokyny spolu s videozáznamom prenášaným cez kameru v reálnom čase.

Cieľom pri uvádzaní funkcie Rozpoznávania značiek bolo, aby aplikácia vždy zobrazovala ikonu rýchlostného obmedzenia, ktorá zodpovedá skutočnej situácii na ceste pred vodičom. Táto funkcia má však má oveľa väčší potenciál. Sygic v budúcnosti plánuje svoju technológiu rozpoznávania obrazu ďalej rozvíjať a nájsť pre ňu nové spôsoby využitia.

„Určite je tu väčší potenciál. Už teraz pracujeme na učení algoritmu, aby vedel rozpoznávať rôzne iné objekty – evidenčné čísla, chodcov, semafory a podobne. Na dnešných cestách je čoraz dôležitejšie, aby sa vodič dokázal sústrediť, a podľa nášho názoru je nevyhnutné, aby aj technológia prispela k bezpečnosti vodičov. Rozpoznávanie obrazu a umelá inteligencia tu nepochybne môžu nájsť využitie – v rámci GPS navigácie, poistných produktov, kampaní bezpečnosti na cestách a inde,“ doplnil Lukáš Dermek.

Spoločnosť Sygic funkciu predstavuje ako súčasť ponuky k Black Friday, pričom používateľom systémov Android a iOS ju poskytne v rámci predplatného Premium+. Existujúci zákazníci túto funkciu vo svojej aplikácii nájdu v priebehu nasledujúcich dní, keď bude vydaná aktualizácia 20.9.0.