Sygic przedstawia platformę Smart Mobility Platform, dzięki której miasta z łatwością będą mogły tworzyć ultranowoczesne aplikacje do zarządzania ruchem

16. 04. 2018

Sygic, najbardziej zaawansowana aplikacja nawigacyjna na świecie, ujawniła dziś swoją platformę Smart Mobility Platform dla miast. Ta platforma to coś więcej niż aplikacja nawigacyjna dla indywidualnych kierowców. Za jej pomocą władze lokalne mogą analizować, opracowywać i wdrażać inteligentne systemy zarządzania ruchem oparte na wydajnych usługach obliczeniowych i aplikacjach mobilnych dla użytkowników komunikacji miejskiej.

Platforma Sygic Smart Mobility Platform ma za zadanie pomagać w rozwiązywaniu problemu z coraz większymi korkami ulicznymi na całym świecie, które dotkliwie odbijają się na środowisku, gospodarce i jakości życia. W Europie korki w miastach pochłaniają prawie 1 procent rocznego PKB UE i odpowiadają za 40 procent całkowitej emisji CO2. W Stanach Zjednoczonych przeciętny użytkownik komunikacji miejskiej spędza 42 godziny rocznie w korkach. Ogólnie czas trwania podróży przez zakorkowane miasta wydłuża się około 3- lub 4-krotnie, a emisja dwutlenku węgla zwiększa się o 80%.

Platforma firmy Sygic daje lokalnym władzom możliwość wdrożenia centralnych aplikacji nawigacyjnych zarządzania ruchem, które monitorują i optymalizują transport publiczny i prywatny – od samochodów i rowerów po środki komunikacji miejskiej. Ponadto platforma umożliwia tworzenie bardziej tradycyjnych aplikacji dla korzystających z komunikacji miejskiej, pozwalając na docieranie do celu w krótszym czasie dzięki wybieraniu mniej zatłoczonych ulic.

Dzięki gromadzeniu danych od użytkowników aplikacji mobilnej Sygic i wykorzystaniu mocy superkomputerów w chmurze Azure rozwiązanie na bieżąco przewiduje natężenie ruchu, analizuje zachowania użytkowników transportu oraz przygotowuje plany działania na wypadek zamknięcia niektórych części infrastruktury lub wystąpienia innych trudności. Na podstawie tych danych władze miasta mogą koordynować działanie infrastruktury, aby zapewnić jak najpłynniejszy ruch.

„Nasza nowatorska platforma pomoże miastom promować wybrane formy transportu w określonych godzinach, aby ograniczać powstawanie korków i tym samym oszczędzać czas i pieniądze” – mówi Radim Cmar, architekt rozwiązania Sygic Smart City. „Jednocześnie osoby poruszające się po mieście będą mogły korzystać z mobilnych aplikacji nawigacyjnych, które będą im wskazywać optymalną trasę od początku do miejsca parkingowego o każdej porze dnia”.

Ponadto miasta będą mogły analizować dane zgromadzone przez platformę w celu oceny jakości i sprawności infrastruktury, aby przewidywać skutki zmian oraz planować trasy przerzutowe i strategie wyznaczania uprzywilejowanych pasów ruchu, zarządzać usuwaniem odpadów i czyszczeniem ulic, jak również efektywnie wyregulować sygnalizację świetlną.

„Nowa platforma Sygic, bazująca na niezwykle popularnej mobilnej aplikacji nawigacyjnej, w przyszłości pomoże budować inteligentne miasta. Będzie wspierać włodarzy w projektowaniu i wdrażaniu infrastruktury, strategii transportowych, zarządzaniu ruchem oraz tworzeniu integrowalnych aplikacji” – mówi Cmar. „Ta platforma może zrewolucjonizować sposób, w jaki poruszamy się po miastach”.