Sygic Travel'ın Sunduğu Dünyanın En Büyük 360° Video Veri Tabanı Büyümeye Devam Ediyor. Halihazırda 1.300 Video Erişime Açık

Sygic Travel, web sitesinde ve mobil uygulamalarında toplam 1.300'ü aşkın 360° seyahat videosu sunuyor. Eşsiz veri tabanı sayesinde kullanıcılar kendilerini Barselona'dan Bangkok'a dünyanın en güzel yerlerinde gezerken, hatta bir sıcak hava balonunda Kamboçya'daki Bakong Tapınağı'nın üzerinden geçerken, bir Hint pazarında rikşa sürerken ya da Gize Piramitleri yakınlarında bir deveyle dolaşırken bulabilir. Videolar aylardır seyahat etmekte ve kayıt yapmakta olan Sygic Travel gezgini Michal Gálik tarafından çekiliyor. Şu sıralar Paris, Londra ve Amsterdam'a seyahat etmek üzere olan Gálik, yıl sonunda ise Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek.

140 gündür dünyayı dolaşmakta olan Michal Gálik, şu ana dek 22 ülkeden 500'ü aşkın yerin 360° videolarını çekmiş durumda. Michal yaşadığı maceraları şöyle anlatıyor, "Kamera için her zaman en doğru yeri buluyorum, kaydı başlatıyorum ve kameradan uzaklaşıp bir yere saklanıyorum. Ama insanların beni görebildiği videolar da var; Hong Kong'da Peak Tramvayı'nda ya da Kamboçya'da kayıkta çektiğim videolarda olduğu gibi. İnsanlar birbirlerine boya fırlattıklarından Hindistan'daki Holi Festivali'ni kayda alırken aşırı dikkatli olmak zorundaydım. Tabii 6 mercekli kameramın bir maymun tarafından çalındığı durumla kıyaslandığında bu hiçbir şey."

360° seyahat videolarından oluşan günümüzün en büyük veri tabanı, dünya çapında Barselona, Dubai, Bangkok, Kuala Lumpur, Singapur ve Avustralya gibi farklı ülkelerden ve şehirlerden 1.300'ü aşkın videoyu barındırıyor.** Bu yaz veri tabanına Roma, Paris, Amsterdam ve Londra gibi yeni yerler eklenecek; sonbaharda ise ABD ile devam edilecek.

GoPro Omni panoramik video teknolojisi, 3D videolar çekmek için birbiriyle eş zamanlı 6 adet kameradan yararlanıyor. Ayrı çekilmiş 2D videolar yapım sonrası birleştirilerek insanların gitmeyi hayal ettikleri yerlerin etrafına bakabilmelerini sağlayan 360° videolar yaratılıyor. Sygic Travel, tüm videoları Youtube üzerinden yayınlamakla kalmayıp Android ve iOS uygulamalarına da yükledi. Sygic Travel CEO'su Lukáš Nevosád şunları dile getirdi, "Sygic Travel uygulamasında insanlar gezilerine ekledikleri yerlerin, üzerinde 3D oynatma ok işareti olan 360° videolarını izleyebilirler. Bu videoların keyfini çıkarmanın en iyi yolu sanal gerçeklik gözlüğü takmak. Videolar Sygic Travel VR uygulaması, Samsung Gear VR gözlüğü, Google Cardboard V1 ve V2 gözlükleri ile uyumlu." Sygic Travel'ın web sitesinde de olmalarına rağmen videolar yalnızca Google Chrome tarayıcısıyla görüntülenebiliyor. Tek yapılması gereken arama kutusuna "360" yazınca çıkan "360° Destekli" butonuna tıklamak. Böylece tüm dünyadan sanal gerçekliğin mevcut olduğu yerler görülebiliyor.

Sygic Travel (önceki adıyla Tripomatic) seyahat edenlere gezilerini araştırmaları, planlamaları ve gerekli rezervasyonları yapmaları için en doğru bilgileri ve hizmetleri sağlamaktadır. Her ay yarım milyonu aşkın kişi Sygic Travel'ın web sitesini ve uygulamalarını kullanıyor.

*Daha fazla video: Gize'de rikşa gezisi, Hong Kong Sky100 manzarası, Kuala Lumpur'daki KL Kulesi'nden gün batımı, İspanya'daki köpek balığı akvaryumunun içi, Hong Kong'daki Gözlem Tekerleği, Sidney Opera Evi'nin içi, yöresel Bali dansı Keçak, Sidney'de feribot seferi.

**An itibarıyla 360° videoları mevcut olan tüm şehirlerin listesi: Dubai, Bangkok, Chiang Mai, Agra, Hong Kong, Siem Reap, Kuala Lumpur, Singapur, Bali, Sidney, Melbourne, Delhi, Atina, İstanbul, Kahire, Tel Aviv, Kudüs, Beytüllahim, Prag, Viyena, Barselona, Valensiya, Madrid, Granada, Sevilla, Marrakesh, Gran Canaria, Porto, Lizbon.