Sygic wprowadza pierwszą na świecie nawigację ze zintegrowaną obsługą płatności za ładowanie

06. 05. 2020

Firma dodaje do swojego najlepszego produktu — Sygic GPS Navigation — tryb Electric Vehicle Mode (EV Mode), który eliminuje obawy kierowców związane z ładowaniem samochodów elektrycznych. Dzięki Sygic łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej można pobierać aktualne dane ze stacji, zaplanować trasę z uwzględnieniem kompatybilnych punktów ładowania oraz płacić za usługę bez użycia czy instalowania dodatkowych aplikacji.

Producent mobilnej nawigacji Sygic, której zaufało ponad 200 milionów kierowców na całym świecie, należy do organizacji CharIN Association, która prowadzi procedury standaryzacyjne technologii ładowania, takich jak złącze CCS (Combined Charging Standard).

Firma Sygic jako pierwsza w branży udostępniła specjalny tryb „Electric Vehicle Mode” ze zintegrowanymi usługami dotyczącymi ładowania.

Każdy użytkownik może bezpłatnie włączyć tryb EV, który pozwala na wybór lub dodanie modelu samochodu z obszernej bazy danych pojazdów elektrycznych i hybrydowych plug-in zawierającej dane techniczne na temat akumulatorów, pojemności ładowania, średniego zużycia energii i typu złącza.

Ponadto użytkownicy mogą zmieniać parametry na podstawie obserwacji w rzeczywistych warunkach. Do tego nie trzeba instalować ani rejestrować żadnej dodatkowej aplikacji.

„Chcieliśmy, aby każdy właściciel samochodu elektrycznego mógł wygodnie i bezproblemowo korzystać z usług ładowania. Wystarczy włączyć EV Mode, a całą resztę zrobimy za Ciebie” — mówi wiceprezes Sygic ds. elektromobilności Petr Fuzek.

„Kierowca dodaje do nawigacji punkt ładowania jako punkt orientacyjny, sprawdza, czy jest wolne miejsce, wybiera metodę płatności i przystępuje do ładowania. W trakcie oczekiwania może napić się kawy, a gdy zostanie osiągnięty określony poziom naładowania akumulatora, otrzyma powiadomienie i będzie mógł od razu zapłacić” — wyjaśnia Fuzek.

Wcześniej w tym roku firma Sygic ogłosiła nawiązanie współpracy z największą siecią stacji ładowania w Europie — Plugsurfing, która posiada ponad 150 000 punktów w 38 krajach.

Wprowadzenie trybu EV Mode jest elementem długofalowej strategii firmy Sygic, aby stać się liderem w kategorii mobilności elektrycznej.

Pomóc ma jej w tym stworzenie otwartej platformy skupiającej czołowych dostawców usług ładowania z całego świata oraz udostępniającej specjalne funkcje usprawniające ładowanie pojazdów.

Fuzek uważa, że pandemia COVID-19 i „restart” gospodarczy, jaki będzie mieć miejsce po jej ustąpieniu „zwiększą polityczną i społeczną presję na wdrażanie ekologicznych i przyjaznych środowisku rozwiązań”.

„Wierzymy, że po zakończeniu kryzysu nastąpi spadek sprzedaży nowych samochodów, natomiast rynek samochodów elektrycznych w najbliższych miesiącach będzie rósł” — dodaje.

W przyszłości firma Sygic planuje dodać więcej funkcji dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz zamierza stworzyć asystenta jazdy, który będzie dokładnie informował o zasięgu na podstawie stylu jazdy, warunków pogodowych, natężenia ruchu na drodze i innych istotnych czynników, co ułatwi podjęcie decyzji o przesiadce do pojazdu elektrycznego.

Tryb Electric Vehicle Mode do nawigacji Sygic GPS jest dostępny bezpłatnie dla każdego. W tym roku Sygic planuje wprowadzenie jeszcze jednej ważnej funkcji dla pojazdów elektrycznych, która została opracowana z udziałem wybranych producentów samochodów.

Będzie ona wykorzystywała zaawansowane algorytmy wyznaczania tras, aby rozwiązać potencjalne problemy z zasięgiem pojazdów elektrycznych.

Petr Fuzek opisał tę technologię w swoim najnowszym dokumencie na temat elektromobilności pt. Nadchodzi era elektryczności: jak rozwiązać problem niepewności związany z zasięgiem pojazdów elektrycznych i podbić rynek masowy.