Teraz kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z doskonałej aplikacji o najlepszym pokryciu sieci w Europie

20. 01. 2021

Wiele firm technologicznych ma problem z pokonaniem obaw związanych z zasięgiem i ładowaniem pojazdów, ale wydaje się, że ten cel jest w zasięgu ręki. Rosnąca sieć punktów ładowania pojazdów elektrycznych jest obecna także w Sygic GPS Navigation, dzięki czemu jest to najlepsza aplikacja dla właścicieli pojazdów elektrycznych i hybrydowych plug-in. W 2020 roku firma Sygic podwoiła liczbę punktów ładowania w nawigacji. Obecnie jest ich już 300 000, a w perspektywie czekają kolejne.

Aplikacja Sygic GPS Navigation ma tryb dla pojazdów elektrycznych (EV) od maja 2020 r. Firma Sygic wprowadziła ten obejmujący wówczas 150 000 punktów ładowania tryb na całym świecie, a w 38 krajach dodatkowo udostępniła zintegrowany system płatności. Już ponad 100 000 użytkowników aktywowało ten tryb. Najbardziej aktywni użytkownicy pochodzą z Niemiec, Holandii i Hiszpanii.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej stacji ładowania i narzędzi do planowania tras dla pojazdów elektrycznych, tym większa popularność aplikacji. Jak na razie aplikacja firmy Sygic jest jedyną, która dostarcza wszystkie usługi: nawigację GPS, narzędzie planowania tras ze zintegrowaną i ciągle rozszerzaną bazą danych stacji ładowania oraz zintegrowany system płatności za ładowanie.

Inteligentny przewodnik za darmo

Tryb EV jest bezpłatny dla każdego użytkownika aplikacji Sygic GPS Navigation Aby go włączyć, wystarczy dotknąć przycisku suwaka w aplikacji – nie trzeba niczego dodatkowego instalować ani nigdzie się rejestrować. Kierowcy mogą wybrać swój model samochodu z obszernej bazy danych pojazdów elektrycznych i hybrydowych plug-in ze zdefiniowanymi parametrami akumulatora, średniego zużycia paliwa i typu złącza. Ponadto użytkownicy mogą zmieniać wszystkie parametry na podstawie obserwacji w rzeczywistych warunkach. Po dodaniu odpowiedniego punktu ładowania do trasy w nawigacji i sprawdzeniu jego dostępności w czasie rzeczywistym kierowca wybiera metodę płatności, ładuje akumulator i płaci za usługę.

Liczba punktów ładowania została podwojona i cały czas rośnie

Po zawarciu umowy z największą europejską siecią punktów ładowania Plugsurfing, w 2020 roku firma Sygic znalazła kilku kolejnych partnerów, co pozwoliło jej na dalsze rozszerzenie sieci punktów ładowania. Nowi partnerzy obsługują stacje ładowania w Europie Środkowej, Europie Wschodniej i krajach bałkańskich. W Sygic GPS Navi użytkownik znajdzie punkty ładowania takich operatorów jak Greenway, Polyfazer, eJoin i ChargeUp (Unicorn).

„Te nowe umowy partnerskie są niezbędne do tego, aby zaistnieć na lokalnych rynkach w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólnie możemy zaoferować wyjątkowe i bezproblemowe rozwiązania dla właścicieli pojazdów elektrycznych. Wspieramy popularyzację pojazdów elektrycznych i hybrydowych na masową skalę. Ponadto zamierzamy pogłębiać integrację, aby ułatwić korzystanie ze wszystkich usług. Chcemy dać naszym użytkownikom możliwość wyboru preferowanego dostawcy”– mówi wiceprezes Sygic ds. mobilności elektrycznej Petr Füzék.

Przyszłość należy do aplikacji zapewniającej nawigację, obsługę ładowania i system płatności w jednym

Aktualnie jest ponad 200 000 punktów ładowania z obsługą płatności bezpośrednio w aplikacji lub przez czujnik RFID w trybie Sygic EV. Celem jest umożliwienie płacenia za pomocą aplikacji w jak największej liczby punktów ładowania. Najważniejsze jednak są potrzeby użytkowników. Z ankiety przeprowadzonej przez Sygic wynika, że odsetek użytkowników korzystających z trybu EV, którzy wolą płacić przez aplikację, jest porównywalny z odsetkiem osób, które wolą karty RFID lub nie mają preferencji w tym zakresie. Możliwość płacenia w aplikacji nawigacyjnej jest uważana za ważną zaletę. Prawie 40% respondentów uważa, że ładowanie jest bardzo łatwe lub łatwe. Zatem większość osób biorących udział w badaniu wciąż potrzebuje więcej czasu na zapoznanie się z technologiami ładowania pojazdu w trakcie podróży.

W 2021 roku sieć punktów ładowania będzie rozbudowywana. W przyszłości firma Sygic planuje dodać kolejne funkcje przeznaczone dla właścicieli pojazdów elektrycznych oraz zamierza stworzyć kompletnego asystenta jazdy, który będzie wspierał kierowcę w czasie jazdy. Asystent będzie uwzględniał parametry konkretnego samochodu elektrycznego, zasięg, natężenie ruchu i inne czynniki, co znacznie ułatwi przesiadkę z silnika spalinowego na elektryczny. Ten trend potwierdzają także wyniki przedstawione w raporcie EV Driver Survey Report 2020, według których 67% kierowców samochodów elektrycznych mówi, że prawie w ogóle już nie zaglądają na stacje paliw.