Cestovatelé letos více nakupují a plánují itineráře z mobilních telefonů

Cestovatelé si během letošního léta už více jak pětkrát častěji vytvořili itinerář dovolené v mobilním telefonu než v počítači. Ukazují to data globálního plánovače Sygic Travel, který také pozoruje rostoucí zájem o nákupy z mobilu. Od začátku roku přibývá měsíčně 10 % zájemců, kteří si jdou přes cestovatelskou mobilní aplikaci rezervovat hotelový pokoj nebo prohlídku. Nejčastěji tak investují ti, kteří si svou dovolenou plánují v Paříži, New Yorku a Londýně. Vůbec nejoblíbenější památkou je v plánovači Sygic Travel aktuálně Karlův most v Praze, londýnský Big Ben a Buckinghamský palác. Lidé si je přidávají do svých výletů nejčastěji.

“Od prvního června k dnešnímu dni si lidé více jak pětkrát častěji naplánovali dovolenou přes mobilní aplikaci než přes počítač. Pokud se navíc k mobilním aplikacím přičte i aplikace Sygic Travel pro iPad, rozdíl je šestinásobný. Přitom ještě roku 2014 byl poměr obrácený a lidé i přes existenci mobilních aplikací pořád raději spoléhali na klasické desktopové plánování dovolené. Mobil postupně převzal vedení nad počítačem až roku 2015, kdy si lidé poprvé naplánovali více výletů v mobilních aplikacích iOS a Android než na webových stránkách,” uvádí Lukáš Nevosád, ředitel Sygic Travel.

Tím, jak lidé častěji používají své mobilní telefony při plánování dovolených, klesá i jejich obava z nákupů v telefonu. V aplikaci Sygic Travel se lidé stále více zajímají o rezervaci hotelů, aut, prohlídek, aktivit nebo nejrůznějších vstupenek. Od začátku roku stoupá v mobilní aplikaci poptávka po placených službách zhruba o 10 % měsíčně, což je rychleji než na počítačích. Vůbec nejčastěji lidé přes mobil nakupují tehdy, pokud cestují do Paříže, New Yorku, Londýna, Říma a Barcelony.

“Z pohledu uživatelských jazyků jsou zajímavé také statistiky týkající se offline map, které si mohou lidé v Sygic Travel aplikacích stáhnout. Zatímco většina cestovatelů si nejčastěji do mobilu stáhne offline mapu své země nebo hlavního města, jako například Francouzi stahující nejvíce mapu Francie, tak u Poláků není o mapy vlastní země téměř žádný zájem. Nejvíce je zajímá Chorvatsko a další jižní země a města,” vysvětluje Lukáš Nevosád, ředitel Sygic Travel.

Mezi deset nejoblíbenějších památek sezóny 2017 patří podle Sygic Travel sestupně Karlův most, Big Ben, Buckinghamský palác, Fontana di Trevi, Eiffelova věž, Koloseum, Trafalgarské náměstí, Pantheon v Římě, Tower Bridge a Times Square.