Sygic GPS Navigation dodaje rozwiązanie chmurowe do szybkiego wykrywania i ostrzegania o jeździe pod prąd

06. 09. 2022

Co roku na europejskich autostradach dochodzi do około 4500 zderzeń spowodowanych jazdą pod prąd, a w USA z tego powodu codziennie ginie więcej niż jedna osoba. Aby zwiększyć czujność kierowców na autostradach, firma Sygic wprowadza opartą na chmurze usługę ostrzegania kierowców o niewłaściwym kierunku jazdy do ich nawigacji GPS w UE, USA i Kanadzie.

Za nową funkcją bezpieczeństwa w Sygic GPS Navigation kryje się inteligentne rozwiązanie, które natychmiast ostrzega Ciebie i innych potencjalnie zagrożonych użytkowników dróg o jeździe w przeciwnym kierunku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy system ostrzegania o jeździe pod prąd przeanalizował ponad 3,3 mld przypadków na terenie UE, co pozwoliło mu na wykrycie i wydanie ostrzeżenia w odniesieniu do ponad 300 pojazdów jadących pod prąd.

Nawigacja GPS Sygic będzie pierwszym cywilnym systemem nawigacji w USA i Kanadzie wyposażonym w chmurowe narzędzie ostrzegania o jeździe pod prąd firmy Bosch. Jeśli pojazd lub smartfon korzystające z tej usługi zaczną poruszać się po autostradzie w niewłaściwym kierunku, system w ciągu paru sekund wykryje to oraz ostrzeże o poważnym niebezpieczeństwie samego kierowcę jadącego pod prąd i innych użytkowników drogi.

„Dane cyfrowe są przesyłane na bieżąco najszybciej jak to możliwe. Dlatego uważamy, że ta funkcja jest bardzo cennym dodatkiem do radiowych serwisów informacyjnych poświęconych sytuacji na drogach. W szczególności przydaje się osobom podróżującym po nieznanych okolicach i nowych trasach”mówi Lukas Dermek z Sygic.

Dzięki anonimowym danym regularnie wysyłanym do chmury z pojazdów i aplikacji ze zintegrowanym systemem o niebezpieczeństwie są powiadamiani wszyscy kierowcy w pobliżu oraz sama osoba, która jedzie pod prąd. Ostrzeżenie może zostać wysłane już w ciągu 10 sekund od momentu wykrycia.

Wraz z wprowadzeniem tej usługi do aplikacji Sygic GPS Navigation liczba użytkowników, a więc także skuteczność wykrywania kierowców jadących pod prąd, znacznie wzrośnie, ponieważ z aplikacji tej miesięcznie aktywnie korzysta ponad 2,5 miliona użytkowników.

„Naszym celem jest zapewnić chmurowy system ostrzegania o kierowcach jadących pod prąd jak największej liczbie użytkowników dróg – to właśnie dla nas oznacza slogan „Invented for life”. Jesteśmy szczęśliwi, że teraz także użytkownicy Sygic GPS Navigation mogą korzystać z naszej usługi” — mówi Lars Mueller, menedżer ds. produktu z Bosch.

Sygic postanowiła zaimplementować tę funkcję chmurową Bosch w swojej aplikacji GPS Navigation, aby podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników. To kolejna ratująca życie funkcja dla właścicieli urządzeń z systemami Android i iOS, która zapewnia dodatkowe informacje pozwalające na bardziej przewidywalną jazdę. Ta funkcja działa online i ba bieżąco ostrzega o zagrożeniach pojawiających się na trasie. Jest bezpłatna i użytkownik w każdej chwili może ją wyłączyć.