Nowy interfejs użytkownika Sygic odsłania przyszłe trendy w aplikacjach nawigacyjnych

09. 11. 2023

Sygic, firma wyznaczająca trendy w świecie nawigacji GPS, wprowadza nowy interfejs użytkownika. Zmiany są znacznie poważniejsze niż tylko wprowadzenie nowych kolorów i kontrastów. Firma Sygic poprawiła rozmieszczenie wszystkich danych w nawigacji, dzięki czemu są one lepiej widoczne i łatwiejsze do personalizacji, co maksymalnie upraszcza korzystanie z programu. Ulepszone menu, ulepszony tryb jazdy i nowe funkcje, dzięki którym aplikacja Sygic staje się inteligentnym asystentem w podróży, są dostępne w wersji na Androida, a wkrótce także na iOS.

Każda kolejna wersja aplikacji Sygic GPS Navigation wprowadza zmiany, które istotnie poprawiają jej walory użytkowe. Specjalny zespół programistów Sygic nieustannie zbiera uwagi od użytkowników i śledzi najnowsze trendy, aby cały czas ulepszać aplikację i wprowadzać nowe rozwiązania. Zmiany w kolorystyce i rozmieszczeniu informacji wprowadzono celowo, aby zwiększyć wygodę obsługi. Ponadto pozwalają one optymalnie korzystać z nawigacji i ograniczają konieczność interakcji z ekranem.

Jedną z najbardziej zauważalnych modyfikacji w Sygic GPS Navigation jest zmiana położenia paska wyszukiwania. Teraz znajduje się on u dołu ekranu, umożliwia szybki dostęp do ulubionych adresów oraz jest łatwo dostępny podczas jazdy z nawigacją. Ponadto bardziej dostępny stał się przycisk warstw mapy, włącznie z opcją widoku satelitarnego umożliwiającego dokładne wyszukiwanie.

Po uruchomieniu aplikacja przechodzi na tryb eksploratora, który płynnie przełącza się na tryb swobodnej jazdy po wyczuciu ruchu. Kiedy kierowca ustawi cel podróży i wybierze trasę, dotknięcie ekranu nawigacji powoduje wyświetlenie zestawu przycisków: do regulacji głośności, przybliżania i oddalania mapy oraz przeglądu trasy. Dodatkowo pojawia się tajemnicza żółta chmurka służąca do zgłaszania wypadków na drodze.
Nowe menu zajmuje całą szerokość ekranu i przedstawia wszystkie elementy w jednym łatwo dostępnym miejscu, eliminując powtórzenia. Taka struktura menu pozwoli dostarczać rozszerzoną treść kierowcom w przyszłości.

Kilka elementów ma odświeżony wygląd w trybie nawigacji, dzięki czemu są wyraźniejsze. Na przykład chmurka z informacją o ograniczeniu prędkości ma nowy kształt i poprawiony kontrast, a ostrzeżenia i opóźnienia są oznaczone w bardziej wyrazisty sposób pod górnym niebieskim drogowskazem.

Na dole ekranu znajduje się pasek informacyjny pokazujący, ile czasu i kilometrów zostało do celu oraz przewidywaną liczbę minut opóźnienia. Odnowiony pasek postępu, który znajduje się bezpośrednio poniżej, ma niebieską strzałkę i na bieżąco pokazuje obecną pozycję na trasie. Kolorowe elementy na pasku postępu ostrzegają o utrudnieniach w ruchu, dzięki czemu użytkownik przez cały czas jest o wszystkim poinformowany.

Podczas jazdy cztery kropki po prawej stronie paska informacyjnego skrywają menu skrótów, za pomocą których można w łatwy sposób dodawać i pomijać punkty orientacyjne. Ponadto funkcja ta pozwala sprawdzić szacowany czas przyjazdu do każdego punktu orientacyjnego i do celu. Dla wygody w tym miejscu użytkownik może włączyć lub wyłączyć wszystkie dodatki, takie jak tryb EV, widok kokpitu, Head-up Display czy pomoc w pobliżu.

Także jedna z naszych ulubionych funkcji, Widok skrzyżowań, przeszła subtelne zmiany. Kiedy użytkownik zbliża się do skrzyżowania, w górnej części ekranu pojawia się dokładny widok pasów jazdy, dzięki czemu można patrzeć jednocześnie na ogólną mapę i samą trasę.

Ponadto odmienione czcionki w całej aplikacji znacznie zwiększyły jej czytelność. Zarówno tryb nocny, jak i dzienny, mają nowe skórki, a granice państw zostały wyróżnione wyrazistym fioletowym kolorem, który jest lepiej widoczny.

Teraz dotknięcie punktu POI na mapie powoduje wyświetlenie niezbędnych informacji na schludnych wstążkach. Kierowca może łatwo sprawdzić aktualne ceny paliw i dane kontaktowe stacji paliw. W przypadku punktów ładowania pojazdów elektrycznych są podane takie podstawowe informacje, jak typy złączy, metody płatności i dostępność. Jeśli chodzi o sklepy i instytucje, kierowca może wygodnie wyszukać dane kontaktowe i adresy stron internetowych.