Sygic zwiększa bezpieczeństwo na drogach za pomocą wyjątkowego algorytmu oceny kierowców opartego na technologii gier

25. 04. 2019

Algorytm oceny kierowców jest wbudowany w SDK Sygic. Wykrywa, kiedy kierowca jest rozproszony lub przekracza prędkość, nagradza za bezpieczne zachowania na drodze oraz może przyczynić się do osiągnięcia celu postawionego przez Komisję Europejską, aby do 2030 r. zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach o połowę.

Sygic, firma ciesząca się zaufaniem milionów kierowców na całym świecie, łączy siły z O2 Slovakia, aby za pomocą swojej technologii zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Operator komórkowy obsługujący ponad 2 miliony klientów wydaje nową wersję darmowej aplikacji ze zintegrowaną nawigacją, która nagradza kierowców za bezpieczne zachowania na drodze darmowymi danymi.

Pakiet SDK z telemetrią oceny kierowców firmy Sygic na bieżąco sprawdza prędkość i potrafi wykryć, że kierowca korzysta z telefonu komórkowego bez używania dodatkowych urządzeń. Na podstawie tych dwóch zmiennych algorytm oblicza wynik. Im jest on wyższy, tym większa szansa na nagrodę. Jeśli kierowca w ciągu miesiąca odbędzie 10 podróży o długości przynajmniej 150 kilometrów i zdobędzie 81 punktów na 100, to otrzyma 1 gigabajt danych mobilnych za darmo.

„Zważywszy na fakt, że Słowacja ma ponad 2,3 miliona zarejestrowanych samochodów osobowych, dzięki szerokiej bazie klientów O2 i kampanii z udziałem popularnych na Słowacji postaci z mediów społecznościowych mamy nadzieję, że nasza technologia w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach w całym kraju” – mówi wiceprezes Sygic ds. rozwiązań korporacyjnych Jozef Klinovsky.

„Algorytm oceny kierowców, na bieżąco przekazujący kierowcy informacje zwrotne za pomocą technologii gier, może znacznie zmniejszyć ilość ryzykownych zachowań na drogach, takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości czy rozproszenie” – dodaje.

Ponadto Sygic udostępnia algorytm oceny kierowców w postaci osobnego pakietu SDK dla smartfonów, który potrafi wykrywać do trzech dodatkowych typów zachowań – przyspieszanie, hamowanie oraz pokonywanie zakrętów. Ponadto rozwiązanie to można łatwo wbudować w każdy system zarządzania flotą lub kadrą oraz wykorzystać jako komponent nagradzający w dowolnej aplikacji konsumenckiej wyprodukowanej przez firmy ubezpieczeniowe, operatorów komórkowych oraz producentów samochodów.

„Jesteśmy operatorem sieci komórkowej, więc naturalnie chcemy, aby klienci jak najwięcej korzystali z naszych usług. Nie chcemy jednak, aby ryzykowali życiem, korzystając ze smartfonów podczas jazdy. Naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez informację, że korzystanie ze smartfona podczas jazdy jest niebezpieczne i może mieć poważne konsekwencje” – mówi CEO O2 Slovakia Peter Gazik.

Wyniki badań opublikowane przez Komisję Europejską wykazały, że nieuwaga podczas jazdy jest przyczyną do 30 procent wszystkich wypadków na terenie Unii Europejskiej. Z badania wynika, że „Wszyscy użytkownicy dróg skorzystają na większym skupieniu innych kierowców, ponieważ spowoduje to zmniejszenie ryzyka wzięcia udziału w wypadku spowodowanym przez nieuwagę innego kierowcy”.

W Unii Europejskiej w zeszłym roku doszło do 25 100 śmiertelnych wypadków na drogach. Ponadto, na każdą ofiarę śmiertelną wypadku komunikacyjnego przypada około pięć osób rannych na tyle poważnie, że ma to wpływ na resztę ich życia. Samochody osobowe brały udział w 49 procentach wypadków.

„Jesteśmy gotowi dostarczać i dalej rozwijać naszą technologię, aby pomóc w osiągnięciu celu wyznaczonego w nowych ramach polityki na rzecz bezpieczeństwa na drogach w latach 2021-2030 przez Komisję Europejską. Celem tym jest zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach w Unii Europejskiej o połowę w latach 2020 – 2030” – mówi Klinovsky.

Wersja demonstracyjna do przetestowania algorytmu oceny kierowców jest dostępna na prośbę na specjalnej stronie internetowej Sygic.