Sygic urobil ďalší významný krok k elektromobilite: Vydáva vôbec prvú navigáciu s integrovanými platbami za nabíjanie

06. 05. 2020

Spoločnosť pridáva do navigácie Sygic GPS Navigation novú funkciu – takzvaný Electric Vehicle Mode (EV Mode). Režim je špeciálne určený pre elektrické autá a umožňuje vodičom naplánovať si trasu tak, aby po ceste mali kompatibilné nabíjacie body, zaplatiť bez nutnosti inštalovať akúkoľvek inú aplikáciu a zároveň im poskytuje informáciu o dostupnosti jednotlivých staníc.

Sygic, tvorca navigácií pre mobilné telefóny, ktorému dôveruje viac ako 200 miliónov vodičov a člen exkluzívnej asociácie CharIN Association sa stal prvým výrobcom navigácií pre mobilné telefóny na svete s integrovanými nabíjacími službami pre elektrické autá.

Novinku si môže každý používateľ aktivovať zadarmo priamo v navigácii. Vodičom umožňuje vybrať si model svojho elektrického alebo hybridného auta z rozsiahlej databázy s prednastavenou kapacitou batérie, priemernou spotrebou a typom konektoru.

Jednotlivé parametre zároveň môžu upraviť podľa veku vozidla alebo osobnej skúsenosti. Veľkou výhodou je, že si nemusia už inštalovať žiadne iné aplikácie od poskytovateľov nabíjacích služieb, stačí im iba jedna – od Sygicu.

„Našim cieľom bolo vytvoriť riešenie, ktoré umožní každému vodičovi bezproblémové a jednoduché nabíjanie. Iba aktivujú EV Mode a my za nich urobíme všetko plánovanie,“ uviedol Petr Füzék, šéf oddelenia elektromobility v Sygicu.

„Vodiči pridajú nabíjací bod ako zastávku na trase, skontrolujú cez aplikáciu či je tam voľné miesto, vyberú si spôsob platenia a môžu nabíjať. Zatiaľ sa môžu zastaviť na kávu v neďalekej kaviarni. Keď sa auto nabije na požadovanú úroveň kapacity batérie, dostanú notifikáciu a môžu za službu rovno zaplatiť,“ vysvetlil Füzék.

Sygic iba nedávno ohlásil partnerstvo s najväčším poskytovateľom nabíjacích staníc pre elektrické autá, spoločnosťou Plugsurfing, ktorá prevádzkuje vyše 150 000 bodov v 38 krajinách po celej Európe.

EV Mode je súčasťou dlhodobej stratégie Sygicu, stať sa lídrom v oblasti elektromobility. Plánuje to dosiahnuť tak, že ponúkne otvorenú platformu, ktorá umožní integráciu nabíjacích služieb z celého sveta.

Ako Füzék dodáva, súčasná globálna ekonomická a humanitárna kríza, ktorú ešte zhoršuje pandémia nového koronavírusu COVID-19 ešte viac „urýchli politický a verejný dopyt po ekologickej a udržateľnej budúcnosti.“

„Veríme, že keď sa všetko dostane do normálneho stavu, predaje konvenčných áut so spaľovacím motorom síce klesnú no, podiel elektrických áut sa v nasledujúcich mesiacoch bude zvyšovať,“ uviedol.

V budúcnosti plánuje Sygic pridať do svojej navigácie ešte viac funkcií určených špeciálne pre elektrické autá a vytvoriť tak univerzálneho asistenta. Ten vďaka analýze jazdného štýlu vodiča, vyhodnoteniu poveternostných podmienok, dopravy a iných dôležitých faktorov im umožní poznať presný dojazd pri plánovaní dlhších trás.

Prechod z auta so spaľovacím motorom na elektromobil tak pre nich bude jednoduchší a môže aj výrazne ovplyvniť to pre aký typ auta sa rozhodnú.

EV Mode je pre každého používateľa Sygic GPS Navigation zadarmo. Koncom tohto roka navyše spoločnosť oznámi ďalšiu dôležitú funkciu pre elektrické autá, ktorá vzíde zo spolupráce s renomovanými výrobcami áut a s využitím vyspelých algoritmov pre plánovanie trasy pomôže vyrovnať sa s takzvanou „úzkosťou z dojazdu“ alebo range anxiety, ktorý je jedným z najväčších dôvodov pomalého prechodu na elektrické autá.

Petr Füzék opísal víziu Sygicu v oblasti elektromobility aj v rozsiahlom dokumente Úsvit elektrickej energie: Ako úspešne poraziť úzkosť z dojazdu elektrických vozidiel a preraziť na masovom trhu.